Četvrtak, 27. listopada 2005.
VJESNIK
--------------------------------------------------------------------------------
Telefonski računi i do 80 tisuća kuna
Korisnici se mogu žaliti svom operateru da je njihov račun uvećan zbog zloporabe dialera, no ne štiti ih nijedan zakon
Društvo zaštite potrošača Hrvatske mjesečno primi do 1100 žalbi korisnika fiksne telefonske linije da su njihovi telefonski računi bili neobično visoki jer su bili žrtve takozvanih dialera.
Već je stara priča da korisnici koji posjeduju osobno računalo s vremena na vrijeme »pokupe« virus koji njihovo računalo automatski (najčešće bez njihova znanja) spaja na Internet pozivom na broj neke udaljene zemlje, kao što su Kukovo Otočje. A svaka minuta na Internetu spojenom preko takvog broja skupo se naplaćuje.
Zoran Vujović, stalni sudski vještak za telekomunikacije, kaže da je dosad najveći račun za ovakvu vrstu prevare bio 80.000 kuna, koji je jedan korisnik dobio u dva mjeseca!
»Korisnici telefonske račune obično dobiju sredinom idućeg mjeseca te ostanu zatečeni visokim računom zbog dialera. No, svjesni su da će račun i za tekući mjesec vjerojatno biti vrlo visok jer je su do prispijeća računa već zagazili u aktualni mjesec«, rekao je Vujović.
»Korisnici se, naravno, mogu žaliti svom operateru da je njihov račun uvećan zbog zloporabe dialera, no nijedan zakon ih osobito ne štiti«, tvrdi Vujović.
Od prve žalbe korisnika na visok račun prođe do 30 dana, kada ih redovito dočeka negativan odgovor operatera i napomena da moraju platiti prispjeli račun. Tada slijedi i opomena pred isključenje, koje može odmah nastupiti. Nastavkom spora s operaterom, potrošači mogu ostati i mjesecima bez svojih telefonskih linija. No, Vujović tvrdi da je dosad svaki spor imao isti završetak i to na štetu potrošača - račun na kraju ipak moraju platiti, a s obzirom da je nerijetko riječ o desecima tisuća kuna, česta je pljenidba imovine potrošača.
Prema podacima Udruge zaštite potrošača Hrvatske čak 13.000 potrošača još uvijek se spori s T-Comom i tvrde da nisu krivi za visoke telefonske računa.
Iz T-Coma su Vjesniku odgovorili da na svojim internetskim stranicama nude T-Com Antidialer, program koji uspješno štiti korisnike od neželjenih virusa. Program je dostupan svima, a od početka godine, kada je stavljen na njihove stranice, broj pritužbi potrošača je smanjen i mjesečno prime oko 500 žalbi korisnika na dialere.
»No, problem je što malo tko zna za taj program«, tvrdi Vujović i nastavlja: »I kad se netko požali T-Comu, oni se ograđuju da su davanjem antidajlerskog programa učinili dovoljno za potrošača, a korisnici su ti koji su se trebali potruditi i ostvariti svoju zaštitu«. No, Optima telekom i H1 nude nešto »spretniju« zaštitu. Svaki korisnik Optime može u bilo kojem trenutku provjeriti na Internetu stanje svog računa i tako kontrolirati potrošnju. Na isti način može primijetiti i neuobičajen rast računa i pretpostaviti opasnost od dialera.
U Optimi kažu da i sami, primijete li kako se korisnikov račun počeo naglo povećavati zbog poziva prema udaljenim zemljama, automatski zovu korisnika i upozoravaju ga. Na isti način i H1 upozorava svoje korisnike o naglom povećanju računa. Optima Telekom radi i »crnu listu« brojeva dialera te automatski sprječava pozive svojih korisnika prema brojevima udaljenih krajeva, za koje su se uvjerili da su dialeri.
Zoran Vujović kaže da je stav Optime telekoma i H1 za svaku pohvalu, no da su oni i u mogućnosti pratiti pojedine račune korisnika jer je njihov broj još uvijek malen. Optima telekom ima 10.000 korisnika, a H1 5000, što je tek jedan posto od ukupnog broja svih korisnika fiksne telefonije u Hrvatskoj.
Katarina Hrnjkaš
HUZP
27.10.2005. T.L.